lappe

لپه

لپه را می توان به عنوان زیرمجموعه ای از حبوبات تلقی کرد. تعریف ساده ای که می توان برای لپه داشت این است که لپه از نخود درست می شود. این به آن معنا است که گیاه خاصی ندارد و فراوری شده از نخود می باشد. رنگ لپه زرد و البته به ندرت سبز است و در یک طرف هم کاملاً سفید می باشد. اما اگر بخواهیم دقیق تر به آن بپردازیم می بایست انواع آن را بشناسیم.مهم ترین و بهترین لپه ای که در ایران وجود دارد، لپه آذرشهر است که توسط کارخانجاتی در همین شهر تولید و عرضه می گردد.

در لپه ایرانی یا همان آذرشهر، نخود اولیه از مزارع داخلی تامین می گردد. مهم ترین نخودهایی که برای لپه سازی استفاده می شود. نخود شیرازی و نخود لپه چگنی لرستان است. اما ماجرای لپه در ایران به همین جا ختم نمی شود و محصولات دیگری نیز در کشور وجود دارند. مسلما فعالان این حوزه با اسامی لپه اتیوپی، تانزانیا و استرالیا آشنایی کامل دارند.

شاید سوال شود بهترین لپه موجود در ایران کدام لپه است؟ بهترین لپه از قدیم لپه ایرانی بوده است. اما به دلیل اختلاف قیمتی که با سایر لپه ها داشت، خرید آن برای شرکت های خاص انجام می شد و خریداران کم بضاعت توان خرید آن را نداشتند. اما در سال جاری به دلیل واردات کم نخود لپه های کشور های دیگر، قیمت این ها نیز روند صعودی را به خود گرفت و تقریبا به نزدیکی قیمت لپه ایرانی رسید. به همین خاطر اکثر مشتریان لپه ایرانی را با قیمت بالاتر از سایر لپه ها، خریداری می کنند.

تولید لپه بدین شکل است که در ابتدا نخود های لپه ای را در کارگاه شسته و پاک  می کنند. نخود لپه ای سایز ریز دارند و تقریباً انواع 3 تا 6 را برای این منظور استفاده می کنند. سپس باید پوست نخود کنده شده و بر اثر فشار مکانیکی به دو نیم تقسیم گردد. با توجه به این که این مراحل هم کمی ضایعات ایجاد می کند، پس از پایان آن، باید مجدد لپه بوجاری شود و سپس خشک گردد. یکی از خواص لپه وجود فیبر فراوان و کاهش کلسترول خون و کاهش بیماری‌های قلبی – عروقی است .یکی دیگر از خواص لپه اینست که از  ایجاد پلاک در رگ‌ های خونی جلوگیری کرده و باعث حفظ سلامت قلب می شود.

همچنین لپه دارای مقدار زیادی آهن است که برای افراد کم خون بسیار مناسب است. طبق امار بدست امده مصرف هر پیمانه لپه، ۱۴درصد نیاز روزانه بدن به آهن را تامین خواهد کرد.یکی از مهمترین فواید لپه وجود کلسیم و منیزیم و اسید چرب میباشد و به همین دلیل برای بیماران دیابتی مفید است. لپه باعث خوب کار کردن کلیه بیماران دیابتی می شود و همچنین  فشارخون بالا را کاهش می دهد.

برای خرید انواع لپه ایرانی و خارجی با ما در ارتباط باشید، کارشناسان ما آماده پاسخ گویی به شما هستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا